logo

Montana High School Rodeo Association

MHSRA Board of Directors

NATIONAL DIRECTOR


Jay Wagner

Whitehall MT

PRESIDENT


Lane Yeager
1761 Bellview Rd
Choteau MT 59422
406-466-2931
rodeo2931@hotmail.com

VICE PRESIDENT

DISTRICT 3
Travis Sigman
7677 Hwy. 91 North
Dillon MT 59725
406-925-0832
tsigman@live.com

STATE SECRETARY


Lisa Lappe
PO Box 88
Dell MT 59724
406-925-2252
mhsra@3rivers.net

JUNIOR HIGH DIVISION SECRETARY

JUNIOR HIGH
Laurie Harrell
PO Box 264
Roy MT 59471
406-464-2686
mtjhra@midrivers.com

STATE DIRECTORS

DISTRICT 1
Radley Dempewolf
PO Box 163
Lindsay MT 59339
406-584-7470
dempewolf@gmail.com

DISTRICT 1
Kelly Orahood
3151 Tallon Cr Rd
Malta MT 59538
406-658-2626
kellyo@itstriangle.com

DISTRICT 2
Ryle Harms
8199 Hwy. 59 South
Miles City MT 59301
406-421-5658
rharms3@rangeweb.net

DISTRICT 2
Bill Gaskins
PO Box 222
Baker MT
605-210-0581

DISTRICT 3
Teresa Layne
PO Box 435
Valier MT 59486
406-590-3695

DISTRICT 3
Kraig Meeks
PO Box 36
Geraldine MT 59446
406-737-4312

DISTRICT 4
Sean Patten
3767 Blackwood Rd
Bozeman MT 59718
406-640-1501
spatten@montana.edu

DISTRICT 4
Jay Wagner
Box 193
Whitehall MT 59759
406-490-9104
jb@horseflyequine.com

DISTRICT 5
Travis Sigman
1225 HWY 41
Dillon MT 59725
406-925-0832
tsigman@mt.gov

DISTRICT 5
Monte Harris
5796 HWY 93
Florence MT 59865
406-273-2862

QUEEN COORDINATOR


Bernette Wagner
PO Box 193
Whitehall MT 59759
406-498-2053

CENTRAL ENTRY


Lisa Lappe
High School

406-276-3782


Laurie Harrell
Jr. High

406-464-2686

OFFICIAL NEWSLETTER


Jeanne Benson
PO Box 97
Laurel MT 59044
406-628-6456
info@cowboysdigest.com

STUDENT OFFICERS


Hailey Garrison - President

MT


Jhett Murphy - Vice President

MT


Alaina Griffel - Secretary

MT


Sierra Belvin - Queen

MT

JUDGES COORDINATORS


Radley Dempewolf




Travis Sigman



DISTRICT SECRETARIES

DISTRICT 1
Heather Baker
Box 63
Cohagen MT 59322
406-557-6227

DISTRICT 2
Billie Harms
8199 Hwy. 59
Miles City MT 59301
406-421-5658
rharm3@rangeweb.net

DISTRICT 3
Wendy Connelly
8715 Sullivan Bridge Rd.
Valier MT 59486
406-279-3569
wkon@hotmail.com

DISTRICT 4
Jodi Camp
1040 Reynolds Circle Dr
Belgrade MT 59714
406-579-1681
jjcamp93@gmail.com

DISTRICT 5
Teresa Stephens
652 Bass Ln
Corvallis MT 59828
406-369-0947
teresa_652@yahoo.com

HOME SCHOOL EVALUATOR


Nicki Knerr
PO Box 96
Grass Range MT 59032
406-670-0235
nickiknerr@gmail.com

JR. HIGH STATE STUDENT OFFICERS

JUNIOR HIGH
Gunner Plenty - President

MT

JUNIOR HIGH
Clay Helm - Vice President

MT

JUNIOR HIGH
Roan Burrows - Secretary

MT

 

STATE STUDENT EVENT DIRECTORS

NameEvent
Morgan Buckingham - Jr. High BAREBACK STEER
Mylee Welch - Jr. High BARREL RACING
Danica Hoppman BARREL RACING
Gunner Plenty - Jr. High BOYS BREAKAWAY
Kayla Schmiedeke BREAKAWAY ROPING
Jake Lockwood BULL RIDING
Georgia Orahood GIRLS COW CUTTING
Hailey Garrison GOAT TYING
Tori Yeager POLE BENDING
Chalee Harms - Jr. High POLE BENDING
Bryce Grebe - Jr. High RIBBON ROPING ROPER
Mylee Welch - Jr. High RIBBON ROPING RUNNER
Jhet Murphy STEER WRESTLING
Caden Camp TEAM ROPING - HEADER
Jayson Carl - Jr. High TEAM ROPING - HEADER
Hadley Dempewolf - Jr. High TEAM ROPING - HEELER
Corbin Fisher TEAM ROPING - HEELER

STATE JUNIOR HIGH STUDENT EVENT DIRECTORS

NameEvent
Gavin Beattie BAREBACK STEER
Alexis McDonald BARREL RACING
Jaden Whitman BOYS BREAKAWAY
Taylor Harwood BULL RIDING
Gage Duncan CHUTE DOGGING
Paige Palin GIRLS BREAKAWAY
Erin McGinley GIRLS GOAT TYING
Clay Helm GOAT TYING
Harley Meged POLE BENDING
Cole Helm RIBBON ROPING ROPER
Chalee Harms RIBBON ROPING RUNNER
Garrett Cunningham SADDLE BRONC STEER
Haven Wolstein TEAM ROPING - HEADER
Melissa Fuller TEAM ROPING - HEELER
Garris Robertson TIE DOWN ROPING

DISTRICT AND JUNIOR HIGH STUDENT EVENT DIRECTORS

DISTRICT 1

Gavin Nelson BAREBACK
Sadie Johnson BARREL RACING
Rowan Ellingson - Jr. High BARREL RACING
Grady Larson - Jr. High BOYS BREAKAWAY
Koree Murnion BREAKAWAY ROPING
Larissa Getten BREAKAWAY ROPING
Eli Burk BULL RIDING
Shyla Benzing - Jr. High GIRLS BREAKAWAY
Georgia Orahood GIRLS COW CUTTING
Rowan Ellingson - Jr. High GIRLS GOAT TYING
Georgia Orahood GOAT TYING
Irene Johnson POLE BENDING
Lacey Lawrence - Jr. High POLE BENDING
Grady Larson - Jr. High PRESIDENT
Larissa Getten PRESIDENT
Grady Larson - Jr. High RIBBON ROPING ROPER
Rowan Ellingson - Jr. High RIBBON ROPING RUNNER
Gavin Nelson SADDLE BRONC
Shyla Benzing - Jr. High SECRETARY
Georgia Orahood SECRETARY
Dylan Reid STEER WRESTLING
Blayne Hubing TEAM ROPING - HEADER
Rowan Ellingson - Jr. High TEAM ROPING - HEADER
Hadley Dempewolf - Jr. High TEAM ROPING - HEELER
Georgia Orahood TEAM ROPING - HEELER
Trey Dempewolf TIE DOWN ROPING
Grady Larson - Jr. High TIE DOWN ROPING
Trey Dempewolf VICE PRESIDENT
Rowan Ellingson - Jr. High VICE PRESIDENT

DISTRICT 2

Ethan Frazier BAREBACK
Morgan Buckingham - Jr. High BAREBACK STEER
Mylee Welch - Jr. High BARREL RACING
Danica Hoppman BARREL RACING
Gunner Plenty - Jr. High BOYS BREAKAWAY
Wyatt Gaskins BOYS COW CUTTING
Bella Fossum BREAKAWAY ROPING
Jake Lockwood BULL RIDING
Ray Torgerson - Jr. High BULL RIDING
Chalee Harms - Jr. High GIRLS BREAKAWAY
Laney Vance GIRLS COW CUTTING
Mylee Welch - Jr. High GIRLS GOAT TYING
Roan Burrows - Jr. High GOAT TYING
Rylee Anderson GOAT TYING
Danica Hoppman POLE BENDING
Chalee Harms - Jr. High POLE BENDING
Gunner Plenty - Jr. High PRESIDENT
Danny Hildebrand PRESIDENT
Bryce Grebe - Jr. High RIBBON ROPING ROPER
Mylee Welch - Jr. High RIBBON ROPING RUNNER
Tate Harmon SADDLE BRONC
Roan Burrows - Jr. High SADDLE BRONC STEER
Alaina Griffel SECRETARY
Roan Burrows - Jr. High SECRETARY
Danny Hildebrand STEER WRESTLING
Brody Grebe TEAM ROPING - HEADER
Jayson Carl - Jr. High TEAM ROPING - HEADER
Gunner Plenty - Jr. High TEAM ROPING - HEELER
Corbin Fisher TEAM ROPING - HEELER
Brody Grebe TIE DOWN ROPING
Rylee Anderson VICE PRESIDENT
Clay Helm - Jr. High VICE PRESIDENT

DISTRICT 3

Kolby Kittson BAREBACK
Teanna Layne BARREL RACING
Skylar Connelly- Jr. High BARREL RACING
Ellie Meeks BREAKAWAY ROPING
Jayde Murphy BULL RIDING
Taylor Harwood - Jr. High BULL RIDING
Shanae Johnson - Jr. High GIRLS GOAT TYING
Dalli Jo Peterson GOAT TYING
Tori Yeager POLE BENDING
Taylissa Lytle - Jr. High POLE BENDING
Skylar Connolly - Jr. High PRESIDENT
Dalli Jo Peterson PRESIDENT
Caleb Meeks SADDLE BRONC
Garrett Yeager SECRETARY
Taylissa Lytle- Jr. High SECRETARY
Garrett Yeager STEER WRESTLING
Jayde Murphy TEAM ROPING - HEADER
Jayde Murphy TEAM ROPING - HEELER
Owen Gustafson TIE DOWN ROPING
Shanae Johnson - Jr. High VICE PRESIDENT
Owen Gustafson VICE PRESIDENT

DISTRICT 4

Gavin Beattie - Jr. High BAREBACK STEER
Alexis McDonald - Jr. High BARREL RACING
Emma Johnson BARREL RACING
Jaden Whitman - Jr. High BOYS BREAKAWAY
Brieze Shepard BREAKAWAY ROPING
Clayton Haverland BULL RIDING
Gage Duncan - Jr. High CHUTE DOGGING
Alexis McDonald - Jr. High GIRLS BREAKAWAY
Olivia LaFountaine GIRLS COW CUTTING
Erin McGinley - Jr. High GIRLS GOAT TYING
Cord Hahnkamp - Jr. High GOAT TYING
Madison Brenner GOAT TYING
Sage Lindsay POLE BENDING
Adrianna Eller - Jr. High POLE BENDING
Garris Robertson - Jr. High PRESIDENT
Meaghan McGinley PRESIDENT
Chance Story - Jr. High RIBBON ROPING ROPER
Alexis McDonald - Jr. High RIBBON ROPING RUNNER
Brand Morgan SADDLE BRONC
Haven Wolstein - Jr. High SECRETARY
Logan Beattie SECRETARY
Jhet Murphy STEER WRESTLING
Caden Camp TEAM ROPING - HEADER
Haven Wolstein - Jr. High TEAM ROPING - HEADER
Melissa Fuller - Jr. High TEAM ROPING - HEELER
Garrett Duncan TEAM ROPING - HEELER
Gavin Duncan TIE DOWN ROPING
Garris Robertson - Jr. High TIE DOWN ROPING
Gavin Beattie - Jr. High VICE PRESIDENT
Tara Hansen VICE PRESIDENT

DISTRICT 5

Brooke Wilson BARREL RACING
Paige Palin - Jr. High BARREL RACING
Kayla Schmiedeke BREAKAWAY ROPING
T. J. Sigman - Jr. High CHUTE DOGGING
Paige Palin - Jr. High GIRLS BREAKAWAY
Gracie Jo Orem - Jr. High GOAT TYING
Cole Trexler - Jr. High GOAT TYING
Hailey Garrison GOAT TYING
Riley Barger POLE BENDING
Morgan Shepard - Jr. High POLE BENDING
Hailey Garrison PRESIDENT
Paige Palin - Jr. High PRESIDENT
Trapper McAllister - Jr. High RIBBON ROPING ROPER
Paige Palin - Jr. High RIBBON ROPING RUNNER
Cole Trexler - Jr. High SECRETARY
Iriey Anderson SECRETARY
Kyle Anderson STEER WRESTLING
Jackson Stephens TEAM ROPING - HEADER
Trapper McAllister - Jr. High TEAM ROPING - HEADER
T. J. Sigman - Jr. High TEAM ROPING - HEELER
Coby King TEAM ROPING - HEELER
Coby King TIE DOWN ROPING
Trapper McAllister - Jr. High TIE DOWN ROPING
T. J. Sigman - Jr. High VICE PRESIDENT
Kaden Lappe VICE PRESIDENT

JUNIOR HIGH

Gavin Beattie BAREBACK STEER
Alexis McDonald BARREL RACING
Jaden Whitman BOYS BREAKAWAY
Taylor Harwood BULL RIDING
Gage Duncan CHUTE DOGGING
Paige Palin GIRLS BREAKAWAY
Erin McGinley GIRLS GOAT TYING
Clay Helm GOAT TYING
Harley Meged POLE BENDING
Cole Helm RIBBON ROPING ROPER
Chalee Harms RIBBON ROPING RUNNER
Garrett Cunningham SADDLE BRONC STEER
Haven Wolstein TEAM ROPING - HEADER
Melissa Fuller TEAM ROPING - HEELER
Garris Robertson TIE DOWN ROPING

DISTRICT ADULT DIRECTORS

DISTRICT 1

Wilber Reid Poplar MT
Tanya Getten MT
John Hubbing MT
Nicole Johnson MT

DISTRICT 2

Aaron Helm MT
Kurt Anderson Billings MT 406-273-1026
Rachelle Hoppman Laurel MT 406-690-3852
Jason Grebe Melstone MT 406-947-2733
Duck Benson MT

DISTRICT 3

Mark Castle MT
Jay Bob Lytle MT

DISTRICT 4

Stacy Everson East Helena MT 406-439-4151
Jamy Patterson Bozeman MT 406-580-0767
Rich Johnson MT
Kris VeltKamp MT
Shawn McGinley Bozeman MT 406-570-8065

DISTRICT 5

Lee Lytton Polson MT 406-675-5087
Race King Dillon MT 406-925-2215
Randy Sacks Hamilton MT 406-370-3759
Kris Anderson Hamilton MT 406-370-1238
Greg Stephens Corvallis MT 406-369-0947
Josh Boka Dillon MT 406-660-0532

JUNIOR HIGH